Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/evegroup/public_html/wp-includes/compat.php on line 502 توضیح ساده مفهوم اینترنت اشیاء (بخش اول) - ایوان رایان سیستم
خانه / مقالات / فناوری روز / توضیح ساده مفهوم اینترنت اشیاء (بخش اول)

توضیح ساده مفهوم اینترنت اشیاء (بخش اول)

اینترنت اشیاء یا Internet of Things که به صورت خلاصه IoT نامیده می‌شود، موضوعی است که بحث آن این روزها در حال توسعه است و در فضای کار و خارج از آن می‌توان راجع به آن شنید. اینترنت اشیاء مفهومی است که نه تنها بر نحوه زندگی ما تأثیری می‌گذارد بلکه می‌تواند بر نحوه کارکردن ما هم مؤثر باشد. ولی IoT دقیقاً چیست و چه تأثیری بر سرنوشت شما دارد و آیا واقعاً تأثیری هم دارد؟ پیچیدگی‌های زیادی حول محور اینترنت اشیاء وجود دارد ولی ما قصد داریم تا بر اصول اولیه متمرکز باشیم. صحبتهای فنی و سیاستگذارانه زیادی راجع به این موضوع شده اما اکثراً افراد سعی می‌کنند تا از لابلای این حرفها بفهمند موضوع چیست و از چه قرار است؟
بگذارید  با توضیح چند مطلب ساده شروع کنیم.
اینترنت سریع و پهن باند هر روز بیشتر از پیش در دسترس است و هزینه‌های وصل شدن به اینترنت هر روز کمتر می‌شود، دستگاه‌های بیشتری با قابلیت اتصال به Wi-Fi ساخته می‌شوند حسگرهای متنوع‌تری در آنها تعبیه می‌شود، هزینه‌های تکنولوژی کاهش می‌یابد و ضریب نفوذ تلفنهای هوشمند در حال انفجار است! همه اینها در کنار هم طوفانی مناسب برای اینترنت اشیاء به راه امی‌اندازند.

خب! اینترنت اشیاء چیست؟

به صورت خلاصه این مفهوم درمورد اتصال هر دستگاهی، که امکان روشن وخاموش شدن با یک کلید را دارد، به اینترنت (یا به یکدیگر) است. این شامل موبایلها، قهوه سازها، ماشین لباسشوئی‌ها، هدفونها، چراغها و ساعتهای هوشمند و تقریباً هر چیزی که شما بتوانید به آن فکر کنید است! همچنین این مفهوم می‌تواند در مورد قطعات یک ماشین باشد مانند موتور جت یک هواپیما یا مته یک دکل حفاری نفت! مؤسسه تحقیقاتی گارتنر می‌گوید تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۶ میلیارد دستگاه متصل به (شبکه/یا یکدیگر) وجود خواهد داشت. این تعداد اتصالات خیلی زیاد است (و بعضی حتی اعداد بزرگتری مانند ۱۰۰ میلیارد را پیش بینی کرده اند). اینترنت اشیاء شبکه بزرگی از چیزهایی است که به هم وصل می‌شوند (که شامل انسانها نیز هست). این ارتباطات بین انسان با انسان، انسان با شیء و شیء یا شیء دیگر می‌تواند باشد.
اگر می‌خواهید بیشتر در مورد اینترنت اشیاء و اثر آن بر زندگی خود بدانید منتظر مقاله بعدی ما باشید!

برگردان به فارسی: شرکت ایوان رایان سیستم
منبع: سایت فوربس

Check Also

احراز هویت دو مرحله ای

احراز هویت دو مرحله ای ، ضامن امنیت شما در فضای مجازی

در کشور آمریکا ماه اکتبر (ماهی که در آن هستیم)، ماه هوشیاری درباره امنیت فضای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *