Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/evegroup/public_html/wp-includes/compat.php on line 502 کامپیوتر رومیزی بخریم یا لپ تاپ؟ - ایوان رایان سیستم
خانه / مقالات / دکتر کامپیوتر / کامپیوتر رومیزی بخریم یا لپ تاپ؟

کامپیوتر رومیزی بخریم یا لپ تاپ؟

Desktop Vs Laptop

شاید ده پونزده سال پیش قیمت لپ تاپها اونقدر بالا بود که هر کسی به راحتی قادر به خریدن اونها نبود. اما این روزها قیمت لپ تاپها اونقدر هست که ما این انتخاب رو داشته باشیم که بین لپ تاپ یا کامپیوترهای رومیزی بتونیم انتخابهای مختلفی داشته باشیم. حالا سؤال اینه که کدوم رو بخریم: لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی (دسک تاپ)؟

مثل بقیه انتخابها، اینطور نیست که یک گزینه عالی باشه و گزینه دیگه مردود باشه؛  این خیلی بستگی به این داره که شما چه کاربری از کامپیوترتون مد نظر داشته باشید.

ما لپ تاپ و دسک تاپ رو از نظر پارامترهای مختلف با هم مقایسه می کنیم و مزیت و معایب اونها رو مرور می کنیم تا انشاء الله شما انتخابی که مناسب شماست رو بتونید داشته باشید.

قیمت در برابر توانمندی

اگر شما پول ثابتی دارید، فارغ از این که ۵۰۰ هزار تومنه یا ۵ میلیون تومان، کامپیوتر رومیزی قدرت بیشتری رو برای شما   ایجاد می کنه نسبت به  لپ تاپی که  با همون پول خریداری بشه. یک دلیل این امر اینه که قطعات لپ تاپ برای این که جمع و جورتر باشند، معمولاً فرآیند ساخت پیچیده تری دارند و به همین دلیل خود به خود گرون قیمت تر هستند. ضمناً شما تو لپ تاپ برای یک سری چیزهایی پول می دید که کامپیوتر شخصی نداره مثل باتری. در کنار اون یک دلیل مهم دیگه هم هست و اون این که پردازنده و کارت گرافیک لپ تاپها برای این که کمتر باتری مصرف کنند و گرمای کمتری تولید کنند، نمی تونن از یک حد بیشتری قوی و سریعتر باشند. کلاً تو مدارهای دیجیتال سرعت بالاتر معادل مصرف الکتریسیته بیشتر و تولید حرارت بیشتره. قطعاً شما نمی تونید تو یک لپ تاپ یک فن خیلی بزرگ مثل کامپیوترهای معمولی نصب کنید! اما از این جهت تو یک کامپیوتر رومیزی یا دسک تاپ محدودیتی ندارید! تا دلتون بخواد می شه فن اضافه کرد، برق هم که وصل می شه به برق شهر و دیگه نگرانی از این نظر وجود نداره.

با پول یکسان کامپیوتر رومیزی کارآیی بهتری نسبت به لپ تاپ دارد

قابلیت جابجایی

از نظر جابجایی پذیری قطعاً لپ تاپ بهترین گزینه است! البته بهتره جمله ام رو این طور عوض کنیم: شاید یکی از مهمترین دلایل انتخاب لپ تاپ قابلیت جابجایی راحت و ساده اون باشه. وزن و حجم کم باعث می شه که شما بتونید به راحتی لپ تاپ ها رو از این سمت به اون سمت ببرید. در مقابل اون کامپیوتر دسک تاپ چندان موجود خوش دستی برای جابجا شدن نیست، علاقه ای به سفر  نداره و خیلی از هم جابجا شدن خوشش نمی آد!

مزیت لپ تاپها قابلیت جابجایی آنهاست

انعطاف پذیری در امکانات

از نظر امکانات و انعطاف پذیری، دسک تاپ خیلی شرایط بهتری نسبت به لپ تاپ داره. شما به راحتی می تونید حافظه بیشتری روی دسک تاپها نصب کنید. یا مثلاً در لپ تاپها شما باید بین هارددیسک های مغناطیسی یا SSD یکی رو انتخاب کنید در حالی که این محدودیت در کامپیوترهای رومیزی وجود نداره و شما چند هارد دیسک رو به راحتی می تونید به یک کامپیوتر متصل کنید. همینطور اگر بخواین پردازنده یا کارت گرافیک یک کامپیوتر رومیزی رو عوض کنید، ظرف چند دقیقه این کار به راحتی قابل انجام هست اما این کار برای لپ تاپها خیلی سخت و بعضاً غیر ممکنه. در مجموع هزینه قطعات در کامپیوترهای رومیزی نسبت به لپ تاپها هم بهتر و مناسب تره.

برخلاف لپ تاپها، کامپیوترهای رومیزی قابلیت توسعه و ارتقاء زیادی دارند

امکان دزدیده شدن

همانطور که مزیت لپ تاپها امکان جابجایی راحت و سریع اونهاست، این ویژگی بعضی مواقع برای اونها یک عیب به حساب میاد. این قابلیت باعث این می شه که لپ تاپها به خاطر حجم و وزن کم اونها خیلی راحت قابل سرقت باشند و متأسفانه چون سیستم خیلی خوبی هم برای رهگیری اونها وجود نداره، امکان پیداکردن لپ تاپ بعد از سرقت چندان وجود نداره. شخصاً من چندین و چند بار شاهد این بودم که لپ تاپ دوستانم در حالتهای مختلف به سرقت رفته: وقتی اون رو واسه مدت کوتاهی تو صندوق عقب ماشین گذاشتن و ماشین رو ترک کردند، وقتی اون رو واسه مدت کوتاهی تو لابی دانشکده تنها گذاشتند به این امید که دوستانشون همون اطرافند و یا خیلی حالتهای مشابه دیگه. اما ناگفته نماند که پر ریسک ترین حالت همونه که لپ تاپ رو تو ماشین بذارید به این امید که الان سریع بر می گردید! این حالت فکر کنم آرمانی ترین حالت برای یک سارق حرفه ایه که می تونه در کمتر از ۱۰ ثانیه در ماشین شما یا صندوق اون رو باز کنه!

لپ تاپها همیشه سوژه دزدان هستند!

این رخداد برای کامپیوترهای رومیزی خیلی کمتر محتمله چون جابجا کردن یک کیس در مدت زمان محدود معمولاً چندان میسر نیست.

ارگونومی

اگر در طول روز مدت زمان زیادی با کامپیوتر سر و کار دارید، بهتره به فکر یک کامپیوتر رومیزی باشید تا یک لپ تاپ. لپ تاپها مشکلات متعددی از نظر ارگونومی و تطابق با بدن شما دارند. به دلیل این که مانیتور اونها کوچک تره، به این دلیل که کی بورد اونها در حد ۹۲-۹۵% سایر کی بوردهای معمولیه و از هم بدتر اینکه مجبورید با زاویه گردن خیلی رو به پایین به صفحه اونها نگاه کنید که در دراز مدت باعث صدمه زدن به مهره های گردن می شه. این صدمه باعث می شه که شما در انگشتان دستهاتون احساس بی حسی پیدا کنید و اگر این روند ادامه پیدا کنه، آسیب جدی به اعصاب نخاعی شما در محدوده گردنتون وارد می شه. از این جهت چون اجزای یک کامپیوتر رومیزی به راحتی قابل چیده شدن در موقعیت مستقل و مناسب هستند، گزینه بهتری از لپ تاپها هستند.

استفاده طولانی از لپ تاپ ممکن است باعث صدمه به بدن شما بشود

اگر قصد دارید از لپ تاپ استفاده کنید، بهتره برای اون یک مکان مناسب ایجاد کنید و در کنار اون از یک کی بورد دیگه و یک مانیتور با ابعاد مناسب استفاده کنید.

شاید بد نباشد از یک کی بورد و یا مانیتور اضافه در کنار لپ تاپ استفاده کنیم

کاربری برای نوجوانان

جدا از تمام این پارامترها یک توصیه هم برای والدین دارم چون خیلی وقتها این سؤال رو از من می پرسند. پیشنهاد می کنم اگر برای بچه های نوجوانتون یا حتی خردسالتون می خواین کامپیوتر بخرید، ترجیحاً به فکر کامپیوترهای رومیزی باشید. دلیلی که من پیشنهاد می کنم جدا از تمام موارد دیگه اینه که شما به عنوان والدین بتونید نظارت نسبی به رفتارهای فرزندانتون داشته باشید. یک لپ تاپ رو می شه همیشه یک گوشه دور از نظارت والدین استفاده کرد و در ضمن شخصی بودن اون تا حدودی نسبت به یک کامپیوتر رومیزی بیشتره و شما نمی تونید خیلی راحت لپ تاپ فرزندانتون رو بررسی و کنترل کنید. پس بهتره یک کامپیوتر رومیزی رو که در موقعیت مناسب قرار دادید، در اختیار فرزندانتون بذارید.

آیا می خواهید کودکان خود را در میان تهدیدهای فضای مجازی رها کنید؟

البته همه این پیشنهادات با این پیش فرضه که شما نظارت والدین بر رفتار فرزندان رو قبول داشته باشید و این رو پذیرفته باشید که فرزندان در سنهای خاص احتیاج به اندکی پایش از سمت والدین دارند. اگر این پیش فرضها مورد تأیید شما نیست، می تونید این پیشنهاد رو ندیده بگیرید! البته از جهات دیگر هم برای نوجوانان کامپیوترهای رومیزی ممکنه جذابیت داشته باشند و اون هم برای کاربری بازیه که اگر برای شما اولویت داشته باشه، معمولاً کامپیوترهای رومیزی تجربه و قدرت بهتری در عالم بازی رو ایجاد می کنند.

جمع بندی

با توجه به توضیحاتی که دادیم، اگر شما باید همیشه از کامپیوتر خود در مکانهای مختلف استفاده کنید، شاید لپ تاپ گزینه مناسب شما باشد. البته شاید بد هم نباشد از ترکیب یک تبلت و یک کامپیوتر رومیزی به جای آن استفاده کنید. همچنین اگر تصمیم دارید کارهای سنگین و محاسبات پیچیده را با کامپیوتر خود انجام دهید، بهتر است از کامپیوترهای رومیزی استفاده کنید. در صورتی که از لپ تاپ استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم یک مکان ثابت در محل کار خود یا خانه برای آن درست کنید که بتوانید یک مانیتور یا کی بورد به آن متصل کنید و به صورت استاندارد پشت آن بنشینید تا در درازمدت دچار مشکلات فیزیکی نشوید.

اگر در مورد خرید کامپیوتر سوالی داشتید، در بخش کامنتها سؤالتون رو از «دکتر کامپیوتر» بپرسید یادتون نره آدرس ایمیلتون رو بذارید تا پاسخ دکتر براتون ارسال بشه..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *