Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/evegroup/public_html/wp-includes/compat.php on line 502 مجوزهای برنامه ها را کنترل کنید: توصیه دوم (از دهگانه امنیت گوشی اندرویدی) - ایوان رایان سیستم
خانه / مقالات / امنیت فضای مجازی / مجوزهای برنامه ها را کنترل کنید: توصیه دوم (از دهگانه امنیت گوشی اندرویدی)

مجوزهای برنامه ها را کنترل کنید: توصیه دوم (از دهگانه امنیت گوشی اندرویدی)

مجوزهای برنامه ها را در زمان نصب آنها کنترل کنید

در نکته اول امنیت اندروید آموختیم که فقط برنامه ها را از گوگل پلی دانلود کنید.  به عنوان نکته بعد، مراقب مجوزهای برنامه ها در هنگام نصب آنها باشید! هر زمان که برنامه ای را نصب می کنید فقط دکمه بعدی (Next) را پیاپی و بدون توجه نزنید تا برنامه زودتر نصب شود! ببنید آن برنامه چه مجوزهایی را درخواست می کند. مثلاً اگر یک برنامه برای عوض کردن تصویر زمینه گوشی یا یک بازی می خواهد به اطلاعات حساب کاربری شما، پیامکها، میکروفون و موقعیت شما دسترسی پیدا کند این قضیه یک کم مشکوک است! ممکن است این برنامه قصد داشته باشد تا اطلاعات شخصی شما را در اختیار هکرها قرار دهد یا با ارسال یک پیامک ناخواسته، شما را در یک سرویس مخابراتی عضو کند و هزینه زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

رعایت این قضیه چه کمکی می کند

شانس درگیر شدن با بدافزارها را تا حد زیادی کاهش می دهد و از سرقت اطلاعات شخصی و محرمانه یا عضویت ناخواسته  شما در سرویسهای هزینه دار جلوگیری می کند.

چگونه این کار را بکنیم

در زمان نصب برنامه ها، لیست مجوز های درخواستی برنامه روی صفحه نمایش داده می شود. همچنین در صفحه نصب برنامه ها در گوگل پلی با کلیک روی لینک «مشاهده مجوزها» می توانید مجوزهای درخواستی آن برنامه را بررسی کنید. اگر به اشتباه برنامه ای را نصب کردید به بخش تنظیمات و پس از آن به بخش برنامه های نصب شده بروید و آنهایی را که دوست ندارید حذف کنید.

ضمناً در اندروید مارشمالو (یعنی اندروید شش) و بعد آن شما می توانید بعد از نصب مجوزهای برنامه ها را به صورت موردی حذف کنید. این امکان در اندرویدهای قبل آن نیست. یعنی در اندرویدهای قدیمی تر از اندروید ۶٫۰،  اگر برنامه ای را نصب کنید تمام مجوزهای درخواستی آن برنامه (که موقع نصب توسط شما تأیید می شود)، در اختیار برنامه خواهد بود. اما در اندروید مارشمالو و بعد از آن می توانید با مراجعه به صفحه برنامه ها  و پیداکردن یک برنامه، مجوزهای داده شده به یک برنامه را می توانید ویرایش کنید.

در ادامه این دهگانه با ما باشید…

Check Also

احراز هویت دو مرحله ای

احراز هویت دو مرحله ای ، ضامن امنیت شما در فضای مجازی

در کشور آمریکا ماه اکتبر (ماهی که در آن هستیم)، ماه هوشیاری درباره امنیت فضای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *