Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/evegroup/public_html/wp-includes/compat.php on line 502 ترابرد کنیم یا نه؟ - ایوان رایان سیستم
خانه / مقالات / مطالب مفید / ترابرد کنیم یا نه؟

ترابرد کنیم یا نه؟

به نام خدا

دانلود پی دی افدانلود نسخه PDF


دوستان سلام

من دانشجوی دکترای سخت افزار  هستم و با توجه به این که در خلال سالهای گذشته چند سال در اپراتورهای موبایل فعالیت کردم، دوستانم از من در مورد ترابرد کردن یا ترابرد نکردن می‌پرسند.

ترابرد چیست؟

ترابرد به این مفهومه که شما با حفظ شماره فعلی خودتون، می تونید اپراتور موبایلتون رو عوض کنید و از خدمات اپراتور دیگری که به نظرتون سرویسها و خدمات بهتری داره استفاده کنید.

حقیقت امر اینه که وجود امکان ترابرد در شبکه مخابراتی کشور، اتفاق خوبیه با این جزئیات که باعث ایجاد یک سری رقابت در بین خدمات اپراتورها می شه. به عنوان مثال اگر خدمات شما در همراه اول باشه و شما از خدمات اون ناراضی باشین، می تونید سیم کارت خودتون رو به رایتل یا ایرانسل منتقل کنید با حفظ شماره خودتون. مشکلی که مدتها برای افراد مختلف وجود داشت. به عنوان مثال بعضی از افراد با توجه به باور رایج در بین عموم بر این باور بودند که سیم کارت همراه اول اونها شماره معتبری هست و شماره اپراتورهای دیگه نامعتبر شناخته می شه و سعی می کردند شماره خودشون رو در همراه اول از دست ندن و اعتبار شماره تلفن همراه خودشون رو به این ترتیب حفظ بکنن.
شاید یکی از دلایل اولیه این باور این بود که اپراتور همراه اول سیم کارتهاش رو در مقاطعی با قیمت ۵۰۰-۶۰۰ هزار تومان می فروخت و شما باید ماه ها در نوبت می موندید و در نهایت در بازار سیاه می تونستید سیم کارت رو به قیمت یک میلیون و اندی بفروشید و خرید تلفن همراه و سیم کارتش در ابتدای ورود تلفن همراه به کشور ما اتفاقی لوکس و مربوط به قشری خاص بود. به همین خاطر افراد از همون زمان، سیم کارتهای مخابرات ایران که الان خصوصی شده و به همراه اول تغییر نام پیدا کردند، پایه قیمت بالاتر و ماهیت اشرافی تری رو داشتند. به همین دلیل مشترکان سعی می کردن شماره خودشون رو همیشه از اپراتور اول تهیه کنند تا به نوعی معتبر تر و به قول خودمانی باکلاس تر به نظر برسند.
اما این جریان الان دیگه منتقی شده. شما می تونید سیم کارت همراه اولتون شماره اش رو حفظ کنید و از خدمات ایرانسل استفاده کنید. یا به هر دلیل اگر دارید از سیم کارت ایرانسل استفاده می کنید و افراد زیادی شماره اون رو دارند و دوست دارید از خدمات رایتل استفاده کنید یا از خدمات همراه اول استفاده کنید، خیلی راحت می تونید این کار رو انجام بدید و از بسته های اپراتور دیگه استفاده کنید. شما دوبار در سال این فرصت رو دارید که شماره تون رو ترابرد کنید یعنی اگر خواستید می تونید به اپراتور سابق خودتون برگشت بکنید.

مزایای ترابرد

ما می خوایم راجع به مزایا ترابرد صحبت بکنیم. بخشی از اونها رو گفتیم و حالا قصد داریم در مورد بخش دوم صحبت کنیم. یکی از مزایایی که با داشتن ترابرد می تونید داشته باشید اینه که اگر به هر دلیل سرویس جدیدی رو بخواین استفاده کنید که در اپراتور شما عرضه نمی شه. به عنوان مثال، شبکه ۴G نسل موجود اپراتورهای کشور هستند و روزی می رسه که ۵G وارد کشور ما می شه. فلان اپراتور اولین این بار این سرویس ارائه می کنه شما می تونید شماره تون رو به اون اپراتور ترابرد کنید و از خدمات ۵G اون استفاده بکنید بدون این که منتظر باشید تا اپراتور شما، کسی که شماره شما روی اون اپراتور سرویس داره داده می شه، بخواد خدمات ۵G رو به شماره شما بده.
پس خیلی راحت می تونید هر وقت خدمات جدیدی در این اپراتور دیدید سیم کارتتون رو به اون اپراتور ترابرد کنید. یا یک مثال ساده دیگه. شما خونه تون رو جابجا می کنید وارد منطقه ای می شید که خدمات ۳G اپراتور فعلی شما پاسخگو نیست. این خدمات ۳G به اون محدود منتشر نشده. علی رغم شعارهای که همه اپراتورها می دهند خدمات ۳G، خدمات ۴G و حتی خدمات خیلی ساده مثل سیگنال دهی موبایل شما برای صحبت با موبایل در اپراتور مورد نظر شما ممکنه دیده نشه.
برای مثال ساده من به شما پیشنهاد می کنم به کیلومتر ۵۰ یا ۶۰ اتوبان تهران قم برید. اتوبانی که محور مواصلاتی ۱۸ استان مختلف هست اونجا اگر عبور بکنید می بینید که حتی آنتن دهی بعضی اپراتورهای موبایل دچار اختلاله، چه برسه به ارائه خدمات ۳G/4G.
از مزایای ترابرد تا حدودی صحبت کردیم. ترابرد می تونه به شما خدمات متنوع تر و امکان متنوع تر و سرویسهای بهتری که در اپراتورهای دیگه ارائه می شه، ارائه بده.

اشکالات ترابرد

از اشکالات که بخوایم بگیم یکی از اشکالات فنی که ترابرد داره اینه که در فرآیند ترابرد، با توجه این که فرآیند انتقال بین دو اپراتور هست، شما ممکنه دچار یک اشکال بشید. به هر دلیلی تو مراحل فنی جابجایی سیم کارت خودتون شما ممکنه که سیم کارتتون عملیات ترابردش با موفقیت انجام نشه. یعنی شما بین دو اپراتور بمونید و سیم کارتتون مدتی از دسترسی از خارج بمونه و سیم کارت مهمی هم باشه، شماره ای باشه که شما به عنوان شماره کار در حال استفاده ازش هستید اما به هر دلیلی یک هفته شماره شما دچار اختلالات فنی بین شبکه باشه و من چون تجربه کاری فعالیت در بین اپراتورهای موبایل رو دارم و شما ممکنه به عنوان یک مشترک از بین ۴۰ میلیون مشترک یک اپراتور اولویت آنچنانی نداشته باشید. یعنی شماره شما ترابردش به اشکال بخوره و برای کسی آنچنان مهم نباشید که این اتفاق برای شما تبعات داره و چقدر هزینه داره. و اپراتورها خیلی راحت شما رو بین خودشون پاس پاس بکنن، به قول ساده و دوست داشتنیش! و مورد دوم که من می خوام خدمت شما بگم اینه که اگر در حال حاضر سیم کارت همراه اول دارید و کاملاً از خدمات اون راضی هستید و یک سیم کارت ایرانسل هم دارید که تمام دوستاتون اون شماره رو دارند و دوست دارید به همراه اول منتقل بشید، این نکته رو در نظر داشته باشید که پیشنهاد من به شما این هست که همه تخم مرغهاتون رو در یک سبد نگذارید. ممکنه شما به جایی منتقل بشید، و یا به جایی برید که کار ضروری داشته باشید. همراه اول اونجا پشتیبانی نداشته باشه،سیگنال دهی آنتن خوب نداشته باشد ولی اونجا ممکنه ایرانسل آنتن دهی خوبی داشته باشه اما چون ترابرد کردید، نمی‌تونید از هیچ کدوم استفاده کنید. گزینه ای که موجود هست و سرویس می ده و گزینه ای که به اون ترابرد کردید و سرویس نمی ده. از نظر علمی به این قضیه single-point-of-failure می گن یعنی نقطه متمرکز خرابی. یعنی اگر تمام سرویسهایی که شما دارید توسط یک اپراتور باشه این احتمال هست که به دلیل یک خرابی در اون اپراتور خاص شما تمام سرویسهاتون را از دست بدید.
یعنی اگر خیلی ساده بگم BTS(دکل تلفن همراه) منطقه ای که در آن حضور دارید دچار اختلالی بشه و آنتن‌دهی موبایل شما قطع بشه شما دو خط موبایل دارید که هیچکدوم هیچ عملکردی نداره.
برای کسایی که گوشی های دو سیم کارته دارند، پیشنهاد من اینه که از امکان ترابرد استفاده نکند که در آن واحد بتونن به سادگی از جدیدترین سرویسهای هر دو اپراتور استفاده بکنن. امیدوارم این فیلم به درد شما و تصمیم گیری شما خورده باشه. من شخصاً چون موبایلی دارم که دو سیم کارته است تصمیم به ترابرد ندارم. با توجه به جزئیاتی که براتون گفتم امیدوارم شما بتونید تصمیمی خوب و مناسب بگیرید.

Check Also

احراز هویت دو مرحله ای

احراز هویت دو مرحله ای ، ضامن امنیت شما در فضای مجازی

در کشور آمریکا ماه اکتبر (ماهی که در آن هستیم)، ماه هوشیاری درباره امنیت فضای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *